Atrakcje

Cytadela

Grudziądzką cytadelę zbudowali Prusacy w latach 1776-1788 (zasadniczy trzon budowli), na rozkaz króla Fryderyka II, w związku ze zdobyciem nowych terenów na skutek pierwszego rozbioru Polski. Jej zadaniem była ochrona przeprawy przez Wisłę i ugruntowanie panowania pruskiego w tym rejonie.

Twierdza w Grudziądzu jest ciekawym przykładem obiektu militarnego z przełomu wieków XVIII i XIX , posiadającym cechy kilku systemów architektrury fortyfikacyjnej z tamtego okresu. Wybudowana wielkim wysiłkiem finansowym i intelektualnym pruskiego monarchy i jego inżynierów, w ciągu zaledwie 100 lat w wyniku postępu techniki wojskowej, a zwłaszcza wprowadzenia armat o lufach gwintowanych, stała się obiektem przestarzałym i nieprzydatnym do działań wojennych.

W historii naszej Cytadeli, w genezie jej powstania, stoczonych tutaj bojach i przebytych kampaniach, jak w soczewce skupiają się losy Polski i Europy. Od tragicznych czasów ustalania nowego porządku po rozbiorach, poprzez burzliwe dzieje okresu napoleońskiego, zręby współczesnej Europy po I wojnie światowej, geopolityczną rzeczywistość pojałtańską czy peerelowską, aż do teraz. W czasie II wojny światowej najpierw Niemcy zorganizowali na jej terenie obóz jeniecki, w którym przebywali żołnierze prawie wszystkich nacji europejskich, by pod koniec wojny, w marcu 1945 roku, być scenerią dla bezwarunkowej kapitulacji i totalnego pogromu armii Rzeszy.

Cydadela jest stosunkowo dobrze zachowana. Jest jedną z największych fortyfikacji tego typu w Europie. Dostępna do zwiedzania przez cały rok, po wcześniejszym uzgodnieniu. 

Cytadela w Grudziądzu nadal jest obiektem użytkowanym przez wojsko. Istnieje jednak możliwość zwiedzenia twierdzy po uprzednim zgłoszeniu. Obsługą ruchu turystycznego zajmuje się Wojskowe Stowarzyszenie Kulturalno-Edukacyjne "RAWELIN". Zasady zwiedzania cytadeli znajdą Państwo pod poniższym linkiem.

W 2015 roku Cytadela będzie udostępniona do zwiedzania  w następujące dni

W każdą sobotę, od maja do końca września, o godz. 11.00. Należy przybyć pod Bramę Górną cytadeli (ul. Czwartaków 1) około godz. 10.30 (formalności administracyjne zajmują trochę czasu). Szczegółowe informacje TUTAJ.

Ponadto cytadelę można zwiedzać indywidualnie i grupowo po uprzednim ustaleniu ze stowarzyszeniem RAWELIN.

Wojskowe Stowarzyszenie Kulturalno-Edukacyjne RAWELIN
ul. 6 Marca 1, 86-300 Grudziądz
tel. 56 458-26-50
http://www.rawelin-grudziadz.pl

 

Wieża Klimek

Wieża Klimek, stanowiąca nieodłączny element zamku krzyżackiego w Grudziądzu, podobnie jak inne zabudowania warowni powstała w 2. połowie XIII wieku. Klimek pełnił przede wszystkim funkcję militarną, jako miejsce ostatecznej obrony – w przypadku zdobycia zamku przez nieprzyjaciela rycerze zakonni zamykali się w wieży, czekając na odsiecz. Drugą funkcją Klimka był punkt obserwacyjno-komunikacyjny. Wieża wysoka na ponad 30 metrów ponad poziom terenu pozwalała przy korzystnych warunkach meteorologicznych na obserwację terenu w promieniu ponad 20 km oraz porozumiewanie się z załogami okolicznych zamków krzyżackich, tj. w Rogóźnie-Zamku, Pokrzywnie, Nowem nad Wisłą i w Świeciu. Trzecią funkcją Klimka było więzienie. W części przyziemnej wieży znajdował się loch i dwa karcery. Według podań w tymże lochu, po pojmaniu w maju 1411 roku, więziony był Mikołaj z Ryńska, chorąży ziemi chełmińskiej, który w decydującej fazie bitwy pod Grunwaldem przeszedł z rycerstwem chełmińskim na stronę Władysława Jagiełły. Odbudowana w 2014 roku po zniszczeniach wojennych wieża ma wysokość 23 metry ponad poziom terenu. Na jej szczyt z tarasem widokowym prowadzi prawoskrętna klatka schodowa. Z wieży roztacza się malowniczy widok na Grudziądz i dolinę Wisły. Przy idealnej widzialności z Klimka można dostrzec wieże kościołów w Chełmnie oddalonym o 30 km.

Godziny otwarcia wieży:

Od 1 kwietnia do 30 września: od wtorku do niedzieli w godzinach 9:00 - 20.00. (wstęp bezpłatny)
Od 1 października do 31 marca : od wtorku do niedzieli w godzinach 9:00 - 18.00. (wstęp bezpłatny)

 

Solankowe baseny termalne

Najbogatsze w uzdrawiające składniki wody solankowe w Polsce Północnej eksploatuje się w Maruszy pod Grudziądzem. Wody wydobywa się z głębokości ponad 1600 m poniżej poziomu terenu, a temperatura solanki osiąga 44 stopnie Celsjusza. Oprócz dużej zawartości jodu, podgrudziądzkie wody zawierają cenny brom, magnez i potas.

W zbudowanych kilka lat temu obiektach Geotermii Grudziądz, solankę wykorzystuje się zarówno do leczenia dróg oddechowych, chorób krążenia, minimalizowania objawów reumatyzmu i chorób skóry. Inhalacje zażywa się zarówno poprzez specjalistyczny sprzęt, jak również w unikatowej tężni zamkniętej w piramidzie.

Ciepłe wody solankowe wykorzystuje się także do rekreacji – w obiektach Geotermii znajdują się cztery baseny, w tym jeden z odkrywanym dachem, brodzik dla dzieci i wyczynowy basen z przeciwprądem. Na potrzeby turystów zwiedzających Polskę samochodami typu kamper, przy obiektach Geotermii Grudziądz funkcjonuje plac karawaningowy.

Geotermia Grudziądz
ul. Warszawska 36, 86-300 Grudziądz
tel. +48 56 464-45-83
www.geotermiagrudziadz.pl

 

Miasteczko westernowe Kansas City - MEGA PARK

Nieopodal Grudziądza, w przepięknym lesie, w sąsiedztwie Jeziora Rudnickiego leży miasteczko westernowe Kansas City...

Odważni kowboje, Indianie i Meksykanie, którzy w tym roku opanowali Kansas City zmagają się codziennie z trudem życia na Dzikim Zachodzie. Z przyjemnością opowiedzą o swoich przygodach i swoich najlepszych przyjaciołach – koniach, które pomagają im w codziennej pracy na rancho.

Miasteczko z przyjemnością przedstawia atrakcyjny 5 – 6 godzinny program obfitujący w przygody i sceny z życia miasteczka na Dzikim Zachodzie. Pokaz odbywa się bez względu na pogodę – miejsca dla publiczności znajdują się pod zadaszeniem.

Miasteczko Westernowe zaprasza na bogaty program z życia na Dzikim Zachodzie, który odbywa się od godz. 11.00 do godzin wieczornych. Przez ten cały czas będziemy Państwa zabawiać i urozmaicać czas w stylu western. Naszą ambicją i pragnieniem jest abyście Państwo wynieśli jak najwięcej miłych wrażeń z pobytu na Dzikim Zachodzie. Od godzin popołudniowych rozpoczyna się wielki Western Show, gdzie można zobaczyć scenki z życia kowboi urozmaicone różnym atrakcjami pirotechnicznymi.

Jurajska Kraina Dinozaurów

W celu głębszego poznania historii naturalnej Ziemi i prehistorycznych zwierząt stworzono jurajską ścieżkę edukacyjną. Znajdziecie w niej figury dinozaurów w naturalnych rozmiarach. O każdym dowiecie się interesujących informacji z ich życia. Poznacie prehistoryczne epoki. Dowiecie się jak i dlaczego wyginęły dinozaury.

Kraina bajek, baśni i legend

Świat przygody i czarodziejskich opowieści. Tutaj dzieci spotkają się z bohaterami swoich ulubionych bajek, baśni i legend. Z bliska zobaczą jak wyglądała chatka na kurzej nóżce i jak mieszkały krasnoludki. W zaczarowanym świecie przewodnik poprowadzi zajęcia w taki sposób, aby dzieci mogły wykazać się własną wiedzą na temat bajkowych postaci. A podczas zwiedzania poznają również zupełnie nowe dla nich opowieści. W efekcie dzieci na nowo odkrywają polskie baśnie i legendy.

Safari

MEGA PARK Kansas City stworzył SAFARI, w którym zobaczyć można dziko żyjące zwierzęta w naturalnych rozmiarach. Tylko tu zobaczycie tygrysa, słonia czy hipopotama nie oddzielonych kratą klatki. Ponadto obejrzycie: rodzinę słoni, bizona, żyrafy, zebry, niedźwiedzie Grizli i inne. Zwierzęta nie są więzione ani zmuszane do przebywania w nienaturalnych warunkach. Tutaj poznacie ich nazwy, zwyczaje i ciekawostki z ich życia. Przy każdym zwierzaku znajduje się tablica dydaktyczna z jego opisem. Zwiedzanie safari odbywa się z przewodnikiem, a poziom przekazywanej wiedzy dostosowany jest do wieku uczestników.

ZOO - lekcja przyrody na żywo

Miasteczko westernowe jest przyjacielem przyrody. W tamtejszym ZOO znajdują się tylko hodowlane zwierzęta, które udomowione przez ludzi mogą żyć na ograniczonym terytorium. Zobaczycie na żywo wiele gatunków ssaków, ptactwo domowe i dzikie, nakarmicie kozy, poznacie obyczaje wielbłąda i emu.

Obiekt otwarty sezonowo od  kwietnia do września.

ul. Zielona, 86-300 Grudziądz
tel. 601-660-534, 56 465-23-49, 56 462-68-01
www.rancho.tfirma.pl
www.mega-park.pl

Pole do minigolfa - Hotel Marusza

Marusza 12, 86-300 Grudziądz
tel. 56 466 12 12

Na terenie Hotelu Marusza znajduje się jedyne w regionie pole do Minigolfa. To typowa gra rekreacyjna, która rozgrywana jest na specjalnie urządzonych torach w bajecznej scenerii pięknych roślin, z możliwością gry codziennie w godzinach od 12 do 22, a w sezonie letnim nawet całą dobę. Przejście 18 dołków o różnym stopniu trudności, zarówno przy naturalnym jak i sztucznym oświetleniu, to wspaniała zabawa dla każdego. Orientacyjny czas gry przez 1 osobę to 60 minut. Koszt wypożyczenia kija i piłeczki do gry na ten czas to 10 zł.

 

Centrum Rozrywki MK Bowling - Hotel RAD

ul. Chełmińska 144, 86-300 Grudziądz
tel.  56 46 11 666
tel. kom. 503 076 138
e-mail: grudziadz@mkbowling.pl
www.mkbowling.pl

Kręgielnia dysponuje ośmioma torami, wśród nich są tory wyposażone w bandy ułatwiające grę dzieciom. System liczenia punktów i zarządzania torami jest całkowicie skomputeryzowany. W kręgelni są również trzy stoły bilardowe.
Godziny otwarcia:
pn. - cz. 12.00-24.00, pt. 12.00-2.00, sob. 10.00-2.00, niedz. 10.00-24.00

 

 

Loty widokowe

Myślisz, że poznałeś już wszystkie grudziądzkie zabytki? Jeśli nawet wszystkie je obejrzałeś, sfotografowałeś i dotknąłeś, nic bardziej mylnego! Grudziądz z lotu ptaka pokaże Ci zupełnie inne oblicze.

Osoby lubiące silne wrażenia mogą zamówić lot motoparalotnią. Lot odbywa się na dość niskim pułapie (do 500 metrów) i ze stosunkowo małą prędkością (w zależności od wiatru: od 20 do 40 km/h), co pozwala na dokładne zwiedzanie oraz fotografowanie miasta z wysokości. Loty odbywają się wyłącznie przy sprzyjających warunkach pogodowych. Koszt przelotu uzależniony jest od wymagań turysty. Szczegółowe informacje znajdą Państwo na stronie loty-widokowe.pl.tl oraz pod nr tel. 889-982-044.

 

Hanza Pałac Rulewo - Park linowy

Rulewo 13, 86-160 Warlubie
tel.  52 32 09 094
e-mail: recepcja@hanzapalac.pl
www.hanzapalac.pl

Hanza Pałac posiada jeden z największych w Polsce parków  linowych. Jego  położenie w zabytkowym dwustuletnim zespole parkowo pałacowym stanowi dodatkową atrakcję dla pałacu zaadaptowanego na czterogwiazdkowy hotel.
Ten unikatowy park linowy zaprojektowany został pośród najwyższych drzew, co w połączeniu ze spadkami i wzniesieniami terenu, podnosi znacznie jego walory zjazdowe i wspinaczkowe. Największą atrakcję stanowi tu malowniczy zjazd nad parkowym jeziorem i zabytkową grotą,  tzw. Kolejka tyrolska.
Park zaprojektowano tak, aby mogły w nim czas spędzać całe rodziny. Dla osób preferujących mniej ekstremalne przeżycia utworzono trasę średnią i wysoką, natomiast dla dzieci powstał mini park linowy.  Dla najmłodszych atrakcją będzie  również mini zoo z lamą i miniaturkami kóz i owieczek.

Plac zabaw z piaskownicą i zjeżdżalniami dopełni radości naszych milusińskich.

 

 

Park linowy ExtreMiks

Sławomir Jankowski
Pieńki Królewskie, 86-302 Grudziądz 4
tel. 601-341-049, 56 46-82-742

Parki linowe są to specjalnie przygotowane tereny do zabaw z użyciem lin, gdzie wolny czas mogą spędzać zarówno dzieci, młodzież jak i ludzie starsi. Zapewniają niezapomniane wrażenia, adrenalinę i wysiłek na świeżym powietrzu. Obecnie parki linowe cieszą się dużą popularnością w Europie i na świecie, są jedną z najbardziej popularnych form spędzania wolnego czasu.

Park linowy oferuje m.in.: ściankę wspinaczkową 9 m, elementy bulderingowe, tyrolka, mosty linowe, trampoliny, bungee, winda desantowa, mini golf, kręgle ogrodowe, slacklining. Ponadto istnieje możliwośc zorganizowania imprez okolicznościowych (urodziny), spotkań integracyjnych.

 

Halowy tor kartingowy DRIFT

ul. Rapackiego 37, 86-300 Grudziądz
tel. 607-936-232

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies. Więcej szczegółów w naszej "Polityce cookies".