Pomysły na prezenty pod choinkę

Zastanawiasz się, jaki prezent zrobić najbliższym pod choinkę? Wydawnictwa o Grudziądzu to zawsze świetny prezent! Polecamy kilka pozycji, które ukazały się w ostatnim czasie:

„Grudziądz – panorama miasta”

Album został wydany w niespotykanej dotąd formie, dzięki której panoramiczne zdjęcia Grudziądza wyeksponowane zostały bez strat spowodowanych szyciem i klejeniem. Na 120 stronach o wymiarze 32×23 cm znalazło się ponad 100 zdjęć 7 autorów. Całość została wzbogacona rysem historycznym miasta pióra Dawida Schoenwalda, przetłumaczonym na języki angielski i niemiecki.

13570011_1026891660728442_1379605276_o

„Grudziądz – panoramy miasta”
Wydawca: SGK Tomasz Kowalski
Wydanie: grudzień 2015
Stron: 120
Oprawa: twarda
Zdjęcia: kolorowe
Wersje językowe: polska, angielska, niemiecka
Cena: 55 zł

KUP TERAZ

„Wpisani w dzieje miasta.
Znani i mniej znani ludzie Grudziądza na przestrzeni wieków”

Publikacja ta jest zbiorem 47 sylwetek osób – wybitnych córek i synów Grudziądza. Zostali w niej zaprezentowani ludzie szeroko rozumianej kultury i nauki, z tak wybitnymi postaciami jak kompozytorzy Piotr Wilhelmi czy Jan Stobeusz z okresu średniowiecza i nowożytności, czy z XX w. poeta i prozaik Ryszard Milczewski-Bruno i światowej sławy skrzypek Piotr Janowski.
Mniej liczną grupę osób, których biogramy znajda Państwo w tym zbiorowym opracowaniu, stanowią ludzie życia społecznego, politycznego i administracyjnego. Są wśród nich tak ważne osoby, jak Mikołaj z Ryńska, dziennikarz, działacz społeczno-kulturalny Jan Michał Rakowski, wydawca prasy Wiktor Kulerski, niemiecki polityk Johannes Gronowski, Józef Włodek (1891-1944), inżynier, prezydent Grudziądza 1920-1939 i inni. Czytelnik znajdzie tu również ludzi sportu z najwybitniejszą postacią na tym polu – Bronisławem Malinowskim, gospodarki, jak przemysłowiec Joseph Herzfeld, August Ventzki czy Alojzy Ruchniewicz, następnie Kościoła katolickiego (biskup pruski Chrystian, ks. dr Władysław Łęga) oraz przedstawicieli wojska, a wśród nich twórcę twierdzy Grudziądz Paula von Gonzembacha i gen. Stefana de Castenedolo Kasprzyckiego – komendanta Centralnej Szkoły Kawalerii w Grudziądzu.

Wydawca: Muzeum w Grudziądzu
Autorzy: praca zbiorowa pod red. prof. Wiesława Sieradzana
Liczba stron: 440
Ilustracje: sepia
Format: 25,2 cm x 19,7 cm
Cena: 55 zł

KUP TERAZ

„Ulice i zaułki Grudziądza. Wybickiego i Legionów”

Druga książka z serii „Ulice i zaułki Grudziądza” prezentuje reprezentacyjny ciąg handlowo-usługowy przedwojennego miasta – ulice Wybickiego i Legionów. Książka podzielona jest na okresy historyczne:
– do 1783 roku
– lata 1783 – 1920
– lata 1920 – 1945

W książce zostały opisane wszystkie istniejące i nieistniejące kamienice, uporządkowane numerami budynków. Każdy budynek ze szczegółowym rysem historycznym, własnościowym oraz z informacjami o tym, jakie sklepy lub usługi mieściły się w nieruchomości. Całość opatrzona archiwalnymi zdjęciami, w tym także planami budynku oraz rzutami ich elewacji.

Ulice i zaułki Grudziądza. Wybickiego – Legionów.
Autorzy: Dawid Schoenwald, Mariusz Żebrowski
Premiera: 23 października 2015
Stron: 200
Okładki: twarde
Ilustracje: kolorowe i czarno-białe
Cena: 50 zł

KUP TERAZ

„Cytadela w Grudziądzu 1776-2016”

W związku z rocznicą rozpoczęcia budowy cytadeli ukazała się bogato ilustrowana książka poświęcona tej pruskiej twierdzy. Włodzimierz Grabowski – autor, ekspert w dziedzinie budowli fortecznych – przybliżył genezę budowy obiektu oraz przebieg skomplikowanych i kosztownych prac budowlanych. W wydawnictwie przeczytamy o blokadzie i oblężeniu twierdzy przez wojska napoleońskie, o poligonie doświadczalnym wewnątrz cytadeli oraz o funkcjonowaniu twierdzy podczas I i II wojny światowej. Całość bogato ilustrowana zdjęciami archiwalnymi ze zbiorów autora oraz aktualnymi fotografiami cytadeli autorstwa cenionego fotografa Mariusza Nasieniewskiego.

Wydawca: Miejski Ośrodek Rekreacji i Wypoczynku, 2016
Autor: Włodzimierz Grabowski
36 stron, okładki miękkie
Format: 20 x 20 cm
Cena: 10,00 zł

KUP TERAZ

Przewodnik  „Twierdza Grudziądz

To wydawnictwo, które musi posiadać każdy miłośnik zabytków militarnych, a w szczególności sztuki fortyfikacyjnej. Z przewodnika mogą korzystać zarówno początkujący amatorzy zwiedzania fortyfikacji, jak i „doświadczeni bunkrowcy”. Autorzy starali się opisać w miarę dokładnie sposoby dojścia do poszczególnych obiektów, nie narzucając jednak w większości przypadków konkretnej trasy zwiedzania, pozostawiając zainteresowanym pełną dowolność penetracji terenu – tym bardziej, że większość obszarów fortecznych leży w terenie interesującym przyrodniczo i krajobrazowo.

Wydawnictwo SGK Tomasz Kowalski, XI 2016

Wydanie: drugie
Autorzy: W. Grabowski, T. Kowalski, P. Nowiński i M. Żebrowski
Liczba stron: 308
Okładki: miękkie
Format: 14,5 x 20,5 cm
Cena: 45 zł

KUP TERAZ

Twierdza Chełmno – przewodnik

Trzeci tom przewodnika z serii „Fortyfikacje Pomorza Nadwiślańskiego, którego tematem jest nowożytna twierdza Chełmno. Autorzy przewodnika opisali także inne fortyfikacje położone między twierdzą Grudziądz a twierdzą Toruń – baterie nadwiślańskie w Świeciu i Topolnie, umocniony most w Fordonie, polskie fortyfikacje z 1939 roku po zachodniej stronie Wisły. Wiele rozdziałów poświęcono także niemieckim fortyfikacjom z lat 1944/45 na tzw. cięciwie Wisły. Jest to tym ważniejsze, że umocnienia te nie doczekały się dotychczas żadnego całościowego opracowania lub chociażby próby skatalogowania.Warto zwrócić uwagę na rozdział dotyczący elementów (nadal słabo rozpoznanego) niemieckiego systemu radarowego.

Wydawnictwo SGK Tomasz Kowalski, 2016
Wydanie: pierwsze
Autorzy: Włodzimierz Grabowski, Jakub Franczak, Tomasz Kowalski, Piotr Nowiński, Henryk Sokołowski, Kamil Tomczyk, Mariusz Wojciechowski, Mariusz Żebrowski
Liczba stron: 352
Ilustracje: kolorowe
Okładki: miękkie
Format: 14,5 x 20,5 cm
Cena: 49 zł

KUP TERAZ

Kalendarz ścienny Grudziądza na 2017 rok

Kalendarz na 2017 rok z pięknymi fotografiami Arek Kikulski FOTO, Mariusz Nasieniewski Fotograf, Tomek Kowalski oraz Wojciecha Łączkowskiego można kupić w Informacji Turystycznej. Na 12 kartach znalazły się m.in.: Starówka widziana z Klimka w NOwy Rok, spichrze, kościół św. Mikołaja, Rynek, wieża Klimek na Górze Zamkowej czy most prowadzący do Mariny.

Wydawca: Miejski Ośrodek Rekreacji i Wypoczynku

Autorzy: Tomasz Kowalski, Wojciech Łącznowski, Mariusz Nasieniewski oraz Arkadiusz Kikulski
Liczba stron: 12 + okładka
Ilustracje: kolorowe
Papier: kreda matt 300g
Format: 33 cm x 47 cm
Cena: 9,00 zł

KUP TERAZ

Zostaw komentarz

Twój adres mailowy nie będzie publikowany na naszej stronie.